Try these tricks to eat healthy on a budget

At TFW, we want you to not only recognize that eating healthy is important, but also that it can be affordable with the right strategies. At TFW Portland, we hope you put some of these into action (if you haven't already!) and reap the rewards of money, time and health.  All of these are your reminder that nutrition takes strategy and the warriors that use the best strategies will get the best results!

Nutrition tip on a budget 1 TFW Portland

#1. Choose nutrient-dense foods. The good news is, these include Warrior 20 foods like certain grains, fruits, vegetables, beans, eggs, nuts, and lean meats. Although these MAY look like they cost more up front, they will pay off because they will keep you fuller longer due to fiber... so you don’t need to buy as much.

nutrition on a budget tip 2 TFW Portland

 

#2. To save money, make sure you plan your meals. At the grocery store, planning is essential. Use one day each week to plan your meals for the upcoming week. Then, make a grocery list of what you need. Also, make sure to scan your fridge and cabinets to see what you already have. There are usually a lot of foods hidden in the back that can be used. Only purchase what you know you're going to use so that you don't end up throwing away a lot of what you buy.

shop perimeter of store- nutrition on a budget TFW Portland

#3. It's easy to get sidetracked at the grocery store, which can lead to unintended, expensive purchases. As a general rule, try to shop the perimeter of the store. This will make you more likely to fill your cart with whole foods (our first tip this week.) The middle of the store often contains the most processed and unhealthy foods. If you find yourself in these aisles, look to the top or bottom of the shelves. The most expensive items are usually placed at eye level.

Leave the family at home when you shop- nutrition on a budget

 

#4. Another smart tip to potentially save money on food is to shop alone. Shopping by yourself prevents the impulse of buying when your kids, wife, or husband are there pressuring you for more things. Next time you think to shop, plan everything out and leave them home. 

Price per pound- nutrition on a budget TFW Portland

 

#5. Another tip to save money that few people look for is to check the price per pound. Look at the price tag in the grocery store to see if larger is cheaper or to compare brands. The small number in the corner typically tells the price per pound (or price per ounce). This is the best way to compare products, no matter the size. It is found by dividing the price by the number of ounces in the package—but the math is done for you! Understanding this will help you get the most for your money. Don't forget about the bulk section, too.